Gezi Rehberi

Bolu ili Yurdumuzun Batı Karadeniz Bölgesinde, 30º 32’ ve 32º 36’ doğu boylamları, 40º 06’ ve 41º 01’ kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Yüzölçümü 8458 km² olan İlimizin batısında; Sakarya ve Düzce, güneybatısında; Bilecik ve Eskişehir, güneyinde; Ankara, doğusunda; Çankırı ve Karabük, kuzeyinde; Zonguldak illeri vardır. Bolu'nun, tabiat, insan ve tarihin el ele verip yoğurduğu güzelliklerini görmek, dağların söylediği Köroğlu türkülerini işitmek isteyenlerin şehre ulaşması hiç de zor değil. Bolu, Ankara ve İstanbul'un neredeyse tam ortasında bu iki merkezi birbirine bağlayan ana yolun üstündedir.

ABANT - GÖLCÜK - YEDİGÖLLER GEZİSİ

 
 
Ağustos ayının en sıcak zamanlarında şehrin bunaltıcı atmosferinden kaçacak yer, Eskiden beri gezi dergilerinde Yedigöller’in fotoğraflarını görür, buz gibi suların aktığı, ağaçların serin gölgelerinde uzanıp dinlenebileceğim bir yer akla gelir. Bu nedenle Yedigöller’i keşfetme ve orada kamp kurma fikri çok cazip gelir.

İlk olarak Gölcük,,
Bolu'nun 13 km. güneyinde suni olarak yapılmış bir set gölüdür. Etrafı çam ve köknar ağaçları ile kaplı gölün kar altındaki görüntüsü muhteşemdir. Yaz aylarında yemyeşil çimenlerin arasında yürüyüş yapmanın zevkini en iyi çıkarabileceğiniz gölcük'te, kışın bembeyaz karlar altında pastoral güzellikler sizi bekliyor. gölcük, günübirlik piknikçilerin yanısıra, şifalı suya sahip termal kaplıcaları ve turistik dinlenme tesisleriyle de ilgi çekiyor...
Gölün hemen kenarında Orman Bakanlığı'nın misafirhanesi ile bir kır gazinosu vardır. Göl ve etrafı orman içi dinlenme yeri olarak Batı Karadeniz Millî Parklar Bölge Müdürlüğü denetimindedir.
Gölün girişinde piknik yapmak için banklar bulunmakta.
Haftasonlarınızı değerlendirmek için günübirlik piknik yapabilirsiniz.
Kartpostallara da konu olmuş Gölevi
    
Bir set gölü olan Gölcük, eğimli arazinin bir tarafının insanlarca
doldurulmasıyla meydana gelmiştir.
  
Zaman zaman gölden uzaklaşarak orman içlerine doğru çok sayıda sincap vardı ancak çok hareketli oldukları için sadece bir tanesini düzgün bir şekilde fotoğraflayabildik.
Ters ışıkta sarmaşık yaprakları
Gölcük’te bir balıkçı.
Nilüfer çiçeği
  
Gölcük gezimizi tamamladıktan sonra öğle yemeği için Abant yolu üzerinde bulunan balıkçılara gidilebilir.

ABANT

Abant Gölü volkanik kırter gölü.,
Bolu'nun 34 km. Güneybatısında Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater gölüdür.Yeraltı suları ile beslenir.
Abant Gölü çevresi flora ve fauna bakımından oldukça zengindir. Gölde bulunan ünlü Abant alabalığı yılın belirli zamanlarında, belirli bir ücret ödeyerek avlanabilir. Yöre ormanları geyikler için en uygun yaşam ortamıdır. Göl çevresindeki ormanlarda tavşan, tilki, çakal, kurt, ayı, domuz, karaca, gelincik, geyik gibi av hayvanlarıyla şahin, doğan, atmaca görülmektedir.
Piknik, kamping, sportif olta balıkçılığı, yürüyüş , tekneyle, faytonla, atla gezinti ve kışın doğal buz pateni bu tabiat parkının vazgeçilmez aktiviteleridir. Göl etrafında konaklama ve yeme-içme tesisleri bulunmaktadır.

Abant Tabiat Parkı

Abant'tan ayrılıyoruz.

YEDİGÖLLER

Yedigöller’e iki farklı yoldan ulaşım bulunuyor. Bir tanesi Mengen-Devrek yolu üzerinden sola ayrılıyor. Bu yol diğerine göre daha kötü. Diğer yola ise Bolu merkezden kuzeye doğru ilerleyerek erişiyorsunuz. Merkezden Yedigöller’e kadar olan 42km,
Küçük bir derenin yanında mola

  
Güneş dağların arasında kaybolurken Yedigöller, Yol üzerinde bulunan Seyir Terası tabelası, Patikada kısa bir yürüyüşten sonra harika manzarayı ve aşağıdaki gölleri görebileceğiniz bir yere ulaşıyorsunuz.
Seyir terasından inip yolumuza devam edelim.
Kamp alanından gündüz gözüyle bir fotoğraf
Milli park içerisinde göllerin olduğu bölgeye girişteki tabelada yerleşim planı mevcut.Nizamiyeden alacağınız park broşüründe de bu plan bulunmakta.
Her gölün kenarında o gölde yaşayan canlılar ve gölün coğrafi özellikleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz. İlk olarak İncegöl’deyiz.
Sazlıgöl…
 
Sazlıgöl’den ilerleyen patikayla geyik üretim çiftliği var, Tesis uzun süre önce faaliyetini sona erdirmiş gözüküyor.
Şelale görülmeye değer…
 
Şelaleden sonra dilek çeşmesine ulaşıyoruz. Dileğinizin gerçekleşmesi için 7 oluktan da su içmeniz gerekiyor.

Gülen kayalar

Yemyeşil sularıyla Deringöl…

Deringöl

Yedigöller’le sembolleşmiş Büyükgöl üzerinde bulunan ahşap köprü

Seringöl’den Büyükgöl tarafına bir bakış.

 

 

Deringöl kenarında son bir hatıra fotoğrafı çekerek, Yedigöller’den ayrıldık.Yol üzerinde Pisagor Ağacı tabelasının yanında aracımızdan inerek patikadan ormanın içine doğru ilerledik.

 
 

Ağaç gövdelerinin yukarıda birbirine kaynayarak dik üçgen benzeri bir yapı oluşturması ilginçti. Aracımıza dönerek yola devam ettik.

GÖLKÖY BARAJ GÖLÜ

Bolu'nun 10 km. batısındadır. Bolu ovasını sulama amacıyla yapılmıştır. Çevresi ormanlarla kaplı olan sazan ve alabalık vardır. Şehir merkezine yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeni ile piknik yapmak ve olta ile balık avlamak isteyenler tarafından çok elverişlidir.

 

Yamaç Paraşütü:
Yamaç paraşütü için Abant Dağları'nda çok uygun yerler mevcut olup, yaz aylarında büyük şehirlerden bu sporu yapmak isteyenler için Abant'a turlar düzenlenmektedir.

 
 

AKKAYALAR TRAVERTENLERİ

Bulunduğu bölgede bir eşi daha olmayan Akkayalar Travertenleri, Bolu-Mudurnu’da bulunmaktadır.
Bolu’nun Pamukkalesi olarak adlandırılan Akkayalar Travertenleri, bölgenin görülmesi gereken yerlerinin başında gelir. Travertenlere Bolu-Mudurnu karayolunun güneyindeki Çepni Köyü’nden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Travertenler 250 metre doğu-batı yönünde uzanmaktadır.
Eğer Bolu’da birkaç gün geçirmeyi planlıyorsanız Akkayalar Travertenleri yakınındaki otelleri ve otel fiyatlarını araştırabilirsiniz.
Akkayalar Travertenleri yakınındaki otellerin birinde konaklayarak hem bölgenin keşfedilmeyi bekleyen noktalarına kolaylıkla ulaşabilecek hem de Seben Gölü’nü ve diğer gezilecek yerleri rahatlıkla ziyaret edebileceksiniz.
Akkayalar Travertenleri’nde piknik yapabilir ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Akkayalar Travertenleri yakınındaki otellerin birinde rezervasyon yaptırıp, en unutulmaz manzaralara şahit olmak için hazırlığınıza şimdiden başlayın.